Geodezja
Mapa do celów projektowych jest opracowaniem kartograficznym, które wykonuje się dla obszaru w celu sporządzenia niezbędnej dokumentacji projektowej. Obszar taki wskazuje się w zgłoszeniu prac geodezyjnych. Do sporządzenia mapy do celów projektowych wykonawca wykorzystuje: materiały udostępnione z zasobu, wyniki wykonanych pomiarów, opracowania planistyczne oraz inne dokumenty lub informacje dotyczące obszaru projektowanego zamierzenia budowlanego lub terenów sąsiednich, jeżeli mają znaczenie dla zamierzenia budowlanego.
Treścią mapy do celów projektowych są szczegóły terenowe stanowiące treść mapy zasadniczej, usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody, a także określone przez projektanta lub inwestora inne szczegóły terenowe i informacje, w tym miary liniowe.
Treść i skalę mapy do celów projektowych dostosowuje się do rodzaju i wielkości zamierzenia budowlanego. Przy redakcji mapy do celów projektowych stosuje się oznaczenia i symbole graficzne obiektów właściwe dla treści mapy zasadniczej, a jeżeli na mapie występują również inne obiekty, należy na niej umieścić stosowną legendę.
Mapę na terenie naszego kraju w zależności od miejscowego Wydziału geodezji sporządza się na podstawie mapy zasadniczej, a więc może ona przyjąć postać mapy rastrowej, hybrydowej lub wektorowej.
Mapę do celów projektowych kierownik prac geodezyjnych, a więc geodeta uprawniony opatruje podpisem, a w przypadku sporządzenia mapy do celów projektowych w postaci elektronicznej – kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym, jeżeli możliwości techniczne podpisu zaufanego na to pozwalają.
Tyczenie obiektów budowlanych oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się w szczególności na podstawie wyników geodezyjnego opracowania:
- projektu zagospodarowania działki lub terenu,
- planu sytuacyjnego.
Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy. Wykonanie tyczenia geodeta uprawniony potwierdza dokonaniem odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.
Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się w celu:
1) ustalenia danych:
a) określających położenie i kształt wybudowanych obiektów budowlanych w państwowym systemie odniesień przestrzennych,
b) niezbędnych do wprowadzenia zmian w:
– bazie danych ewidencji gruntów i budynków - w zakresie użytków gruntowych oraz budynków,
– bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu - w zakresie sieci uzbrojenia terenu,
– bazie danych w zakresie budowli
2) sporządzenia operatu geodezyjnego, a w szczególności:
a) mapy obrazującej położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego,
b) dokumentacji określającej stan wyjściowy obiektów, które zgodnie z projektem budowlanym podlegają w trakcie ich użytkowania okresowym badaniom przemieszczeń i odkształceń.
Uczestnicy procesu budowlanego mogą rozszerzyć zakres geodezyjnych pomiarów powykonawczych, w szczególności dotyczących pionowości elementów konstrukcyjnych i trzonów windowych oraz stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń obiektu i podłoża i odkształceń obiektu.
Niwelacja jest jedną z geodeyzjnych metod wyznaczania wysokości. Służy przy pomiarach budowli, gruntów, pomiarach przemieszczeń, przewyższeń oraz w każdej sytuacji, w której niezbędne jest dokładne określenie wysokości opracowywanych punktów. Niwelacja precyzyjna natomiast wymaga zastosowania specjalnych niwelatorów charakteryzujących się wysokim stopniem dokładności.
Cieszymy się, że możemy świadczyć takie usługi z zastosowaniem cyfrowych niwelatorów firmy Leica z serii LS, bo są to najlepsze urządzenia w branży.
W ramach szerokiej oferty pomiarów oferujemy też wykonywanie pomiarów specjalistycznych takich jak:
- pomiary pionowości (np. obiektów wysmukłych),
- określanie zwisów przewodów elektrycznych,
- pomiary osiadań,
- pomiary suwnic,
- pomiary pionowości szybów windowych,
- pomiary elewacji budynków,
- pomiary torowisk,
- pionowanie konstrukcji,
- pomiary wysokości przeszkód terenowych,
- pomiary powierzchni pomieszczeń użytkowych.
Postępowanie o podział nieruchomości prowadzi się na wniosek lub z urzędu.
Wniosek taki składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Warunki podziału nieruchomości:
- podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego.
W przypadku braku planu miejscowego - jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym
obowiązkiem sporządzenia tego planu - podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli:
- nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi, albo
- jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- zgodność z ustaleniami planu dotyczy zarówno przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu.
- Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami.
Ustalenie granic działki wykonuje się w sytuacji gdy brakuje dokumentów lub nie są one wystarczające do przeprowadzenia wyznaczenia bądź wznowienia punktów granicznych przedmiotowej działki. Procedura ta jest znacznie bardziej czasochłonna niż wspomniane wyżej wytyczenie granic oraz wiąże się z wzywaniem sąsiadów na ustalanych odcinkach.
Podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości stanowią dokumenty:
1) stwierdzające stan prawny nieruchomości, a więc takie jak:
- odpisy z ksiąg wieczystych lub odpisy dokumentów znajdujących się w zbiorze dokumentów,
- wypisy aktów notarialnych,
- prawomocne orzeczenia sądu i ugody sądowe,
- ostateczne decyzje administracyjne, pod warunkiem, że zawierają one dane o przebiegu granic;
2) określające położenie punktów granicznych i przebieg granic nieruchomości, a więc zawierające dane liczbowe, czyli takie jak:
- szkice graniczne, protokoły graniczne, akty ugody,
- zarysy pomiarowe z pomiaru granic,
- szkice wyznaczenia granic działek wydzielonych w wyniku scalenia, wymiany gruntów lub w wyniku
podziału nieruchomości,
- inne dokumenty pomiarowe, obliczeniowe i opisowe pozwalające na ustalenie przebiegu granic,
- mapy jednostkowe nieruchomości,
- mapy katastralne,
- mapy scalenia i wymiany gruntów,
- plany parcelacyjne,
- mapa ewidencji gruntów,
- mapa zasadnicza;
3) uwierzytelnione przez ośrodek dokumentacji kopie, wyrysy, odrysy, wypisy lub odpisy dokumentów przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, jeżeli zawierają dane o ich rodzaju, dacie powstania i wykonawcy
Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz, w wypadkach określonych w ustawie, sądy. Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej. Wezwanie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika - nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca. Z czynności ustalenia przebiegu granic sporządza się protokół graniczny lub akt ugody. Następnie wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron. Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji w tej sprawie, przekazania sprawy sądowi.
Geodezyjne pomiary sytuacyjne mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych wykonuje się z wykorzystaniem materiałów zasobu umożliwiających odtworzenie położenia tych punktów w terenie. Wznowione znaki graniczne lub wyznaczone punkty graniczne po ich stabilizacji lub zamarkowaniu podlegają geodezyjnemu pomiarowi sytuacyjnemu w nawiązaniu do poziomej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej. Wyniki wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych zamieszcza się w protokole.
Na potrzeby podziałów nieruchomości, typowych postępowań sądowych i administracyjnych sporządza się mapy do celów prawnych, a także rejestry lub wykazy zawierające dane dotyczące gruntów lub ich części składowych takie jak:
a) mapy z projektem podziału nieruchomości
b) mapy z projektem scalenia i podziału nieruchomości
c) mapy z projektem podziału nieruchomości zwane „mapami z projektem podziału nieruchomości
rolnej lub leśnej”
d) mapy z projektem scalenia gruntów
e) mapy z projektem wymiany gruntów
f) mapy klasyfikacyjne
g) mapy gruntów objętych wnioskiem w sprawie stwierdzenia nabycia prawa własności na skutek
zasiedzenia, zwane dalej „mapami do zasiedzenia”
h) mapy do ustalenia służebności gruntowych
i) inne opracowania geodezyjne do celów prawnych.
Mapę do celów prawnych sporządza się w skali dostosowanej do obszaru objętego opracowaniem, zapewniającej czytelność rysunku mapy, nie mniejszej niż 1:5000.
Wszystkie dokumenty wymienione wyżej, podpisuje kierownik prac geodezyjnych podpisem własnoręcznym, a w przypadku sporządzenia opracowań w postaci elektronicznej opatruje je kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.